Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İzole Halı Nedir? Yalıtkan Paspas Ne İşe Yarar?

İzole Halı Nedir? Yalıtkan Paspas Ne İşe Yarar?

haber haber - - 3 dk okuma süresi
118 0

İzole Halı Nedir? Yalıtkan Paspas Ne İşe Yarar?

Yalıtkan paspas, elektrik çarpma riski olan elektriğe temas etme tehlikesi olan ortamlarda çalışan insanların izolasyonunu sağlayan ve elektrik çarpmasını engelleyen yalıtkan malzemedir. Dielektrik kauçuklu levha, izole halı olarak da bilinen yalıtkan paspas kauçuk malzemeden üretilmektedir ve 50.000 Volt ve 50 kv’a ulaşan koruyucu özelliğe sahiptir.

 

Yalıtkan Paspaslar Nerelerde Kullanılabilir?

Kişisel koruyucu ekipmanlardan olan izole halı veya yalıtkan paspaslar elektrik çarpmasını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Ortamda bulunun elektrik akımına uygun paspas kullanılması durumunda %100 koruyucu olmaktadır. Bu yönden bakıldığında elektrik çarpma tehlikesi bulunan alanlarda çalışanların yalıtkan paspas kullanılması gerekmektedir.

Mevzuatta bulunan “İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik” ekine bakıldığında;

Elektrik tesisatı

Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturamayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya temas sonucu kaza riskine karşı korunur.

Maddesi gereği bu alanda çalışan kişilerin iş güvenliği önemlerini almaları gerekmektedir.

“Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” 33. Maddesi ile koruyucu yalıtım yapılması gereken bölgeler belirlenmiştir.

Bu iki yönetmelik gereği sabit olan elektrik tesisatı elemanlarında koruyucu yalıtım yapılasının en iyi yolu yalıtkan paspas kullanmaktır.

Trafo merkezleri, makine ve elektrik pano önü, elektrik santralleri, deney laboratuvarları gibi elektriksel tehlikesi bulunan alanların tümünde kullanılması uygundur.

 

Yalıtkan Paspas Kullanılmasının Önemi?

Ülkemizde yılda binlerce elektrik akımına bağlı iş kazaları olmaktadır ve bunların bazıları ölümle sonuçlanmaktadır. İstatistiklere bakıldığında elektriksel iş kazalarının %23’ü izolasyon hatalarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu kazaların %26’sı makinelerde gerçekleşen elektrik kaçaklarından dolayı %20’si enerji iletim hatlarına temas nedeniyle, %12’si elektrik direkleri yakınında oluşan kazalar, %5’i gerilim yakınındaki işlerde, %6’ya yakını patlama sonucu ve %8’e yakını kısa devreler sonucu çıkan yangınlar nedeniyle gerçekleşmiş kazalardır. 2011 yılındaki verilere göre bu kazaların %70’e yakını dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle meydana gelmiştir. İstatistiklerde de görüldüğü üzere elektriğe bağlı iş kazalarının birçoğu izolasyon hataları nedeniyle gerçekleşmiştir. Bu nedenle iş kazalarını önlemek ve çalışanların sağlığını korumak için izole halılar büyük öneme sahiptir. İş yerinizde ve çalışma hayatında oluşabilecek iş kazalarını en aza indirmek için ihtiyacınız olan tüm araç gereçleri propazar.com adresinde bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir