Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. İzmirli artık Kanada ve Amerika’da

İzmirli artık Kanada ve Amerika’da

haber haber - - 4 dk okuma süresi
10 0

[ad_1]

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla oluşturulan tarım projeleriyle küçük üretici artık ihracatçı olma yolunda ilerliyor. 8 bin yıllık İzmirli karakılçık buğdayı sağlıklı ve lezzetli bir makarna olarak okyanusu aşıp Amerika ve Kanada’ya ulaştı. Tüm süt alımlarının, kooperatif üyelerinden ve aile işletmelerinden yapılarak küçük üreticinin desteklendiği Mera İzmir projesinin nihai ürünü olan İzmirli markasının peynirleri de yurt dışı pazarına çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Artık dünyanın bir ucunda bile İzmirli görmeniz mümkün. Çiftçimizin yerel ürünlerini tüketime sunduğumuz İzmirli markamız Amerika ve Kanada’ya ihraç edilerek dünya pazarına sunuldu. Dünya piyasasına bir kez daha adımızı duyurmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

“İhracat çalışmalarımız devam edecek”

İçeriğindeki protein oranı, besleyiciliği ve atalık tohum olması nedeniyle tüketicilerin ilgisini çeken İzmirli karakılçık makarnasının yanında keçi, koyun sütünden üretilen dört ayrı çeşit İzmirli peynirini de artık dünya tanıyor. Başkan Tunç Soyer, İzmirli küçük üreticinin artık ihracatçı olduğunu belirterek “Çiftçilerimizin bin bir emekle ürettiği ürünler, İzmirli markası altında kıtalararası ilk yolculuğunu yaptı. Önümüzdeki dönemde İzmirli markalı ürünlerin dünyanın pek çok kentinde marketlerde yer alması için ihracat çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

12 bin dönüme ulaşıldı

Başkan Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde 2011’de başlattığı tohum takas etkinliği ile ortaya çıkan 8 bin yıllık tohum karakılçık buğdayının hikâyesi dünyaya yayılıyor. Seferihisar Gödence köyünde 1 torba tohum ile başlayan serüven bugün 12 bin dönüm araziye yayılmış durumda.

Et ve süt ürünlerinde olduğu gibi karakılçık buğdayında da alım garantili sözleşme yaparak üreticilere ücretsiz tohum desteği veren Büyükşehir Belediyesi, projenin yaygınlaşması için “iki katı fiyat” politikasını devreye aldı. 80 ton atalık karakılçık ve saz çavdarı tohumu 2022 yılı içinde 4 bin dekar alana ekildi ve çiftçiye yaklaşık 4 milyon liralık destek sağlandı. 2022 yılının hasadında 350 tonluk ürün elde edilerek bu tohumların bir kısmıyla yaklaşık 12 bin dönüme ekilmek üzere 2023 üretim sezonu için karakılçık tohumu dağıtıldı.

 

25 milyon liranın üzerinde ödeme yapılacak

2023 yılı için 500’ü aşan üreticiyle 12 bin dönüme ekilen karakılçık buğdayının hasat döneminde rekor bir sayıya ulaşılarak bin 500 tonun üzerinde ürünle Türkiye’nin en büyük yerel tohum hareketine imza atıldı. Başkan Soyer, “Bu yılki fiyat beklentileri üzerinden üreticilerimize yaklaşık 25 milyon liranın üzerinde ödeme gerçekleştireceğiz” dedi.

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar