Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanı’nın Helikopter Kazasına İlişkin Gelişmeler

İran Cumhurbaşkanı’nın Helikopter Kazasına İlişkin Gelişmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
34 0

İran Halkı Matemde

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, ülkeyi derinden sarsarken, yüz binlerce kişinin katıldığı cenaze törenlerinin ardından matem devam ediyor. Şii inancının yas geleneği nedeniyle İran’da matem, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası durumunda.

Matem İran’ın Her Köşesinde

Ülkenin başkenti Tahran’da sadece ana caddelerde değil, ara sokaklarda dahi Reisi ve diğer ölenlerin fotoğrafları ve yazılan güzel sözlerle dolu anma panoları görülebiliyor. İran’ın en büyük meydanı İnkılap Meydanı, siyah bayraklarla donatıldı ve üzüntü hakim. Tahran Üniversitesi’nde de matemin izleri hissediliyor.

Normal Hayat Devam Ediyor

Ülkede resmi bir yas ilan edilmemesine rağmen iş yerleri ve devlet kurumları normal işleyişlerine devam ediyor. Yas ve günlük yaşam bir arada devam ederken, siyasi istikrarsızlığın oluşmayacağı vurgulanıyor. İran, yeni cumhurbaşkanını seçeceğini belirtirken, devlet geleneğinin sürdüğü mesajını iletiyor.

İran Genelkurmay’ın Açıklaması

İran Genelkurmay Başkanlığı, helikopter kazasına dair ön raporunu yayımlayarak, helikopterin rotasını değiştirmediğini ve düşüş sonrasında yangın çıktığını belirtti. Raporda, helikopterin parçalarında herhangi bir kurşun izine rastlanmadığı ifade edildi.

İlgili Yazılar