Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Aşçılar, Yazılımcıları Geride Bıraktı!

İngiltere’de Aşçılar, Yazılımcıları Geride Bıraktı!

haber haber - - 2 dk okuma süresi
27 0

İçişleri Bakanlığı Verilerine Göre Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Arttı

Financial Times’ın resmi veriler üzerinde yaptığı analize göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı. İçişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı rakamlara göre, son bir yılda yaklaşık 6,203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu sayı bir önceki yıla göre %54 arttı. Aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı ise 8,752’den 4,280’e geriledi.

Teknoloji ve Finans Sektörlerinde İşe Alımlar Düştü

İstatistikler, teknoloji ve finans gibi sektörlerde işe alımların yavaşladığını, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde ise işgücü açığının devam ettiğini gösterdi. Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, göçün 2023’te rekor seviyelere yakın kaldığı belirtildi. İngiltere’de son bir yılda toplam 67,703 vasıflı işçi vizesi verildi ve bu, bir önceki yıla göre %2 azaldı.

En Çok Vizeler Güney Asyalı Aşçılara Verildi

İşgücü açığının devam etmesiyle birlikte kasaplar, restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artış yaşandı. Aşçılara verilen vizelerde Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu görüldü. Bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin %25’i Hintlilere, %22’si Bangladeşlilere ve %21’i Pakistanlılara verildi. Konaklama ve gıda hizmetleri sektörü, 2024’ün ilk çeyreğinde verilen vasıflı işçi vizelerinin %17’sini oluşturdu.

İlgili Yazılar