Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. HSG Filmi

HSG Filmi

haber haber - - 5 dk okuma süresi
9 0

HSG Filmi

Son yıllarda ismi çok duyulan hsg filmi rahim görüntüleme sistemidir. Eskisine göre rahmin daha ayrıntılı görüntülenebildiği bu yöntem sayesinde pek çok hastanın şikâyetlerine daha iyi çözümler getirilebilir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Rahmin içinin daha ayrıntılı görüntülenmesi için bu yöntem uygulanırken hastaya bir sıvı verilir. Bu sıvı biraz yoğun bir şekilde verildiği için bazı hastalar rahatsız olmasın diye öncesinde ağrı kesici alınabilir.

HSG Filmi Neden İstenir?

Hamile kalamayan kadınların tüplerinin tıkalı olup olmadığının anlaşılması, hamile kalsa da düşük yaptığı için çocuk sahibi olamayanların sorununun daha iyi görüntülenmesi ve her türlü rahim içi rahatsızlık ve tümörlerin saptanması ve tedavi edilmesi için hsg filmi istenebilir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

HSG filminin en çok kullanıldığı alan kısırlık tedavileridir. Herhangi bir nedenle istese de hamile kalamayan bütün kadınlar bundan faydalanabilir. Rahim içi tümörlerin tespit edilmesi ya da tümör tedavi edildikten sonra iyileşme durumunun anlaşılması için de HSG filmi kullanılabilir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar hastanın yanında bir yakınıyla birlikte girebildiği, eskisine göre çok daha geliştirilmiş olan, zararlı ışınlar içermeyen ve hastanın kendisini rahat hissettiği bir görüntüleme yöntemidir.

Yeni geliştirilen görüntüleme yöntemlerinden birisi olan açık emar bugün pek çok hastanın emar çekinme korkusunu ortadan kaldırdı. Hastaların eski görüntüleme yönteminden korkmasının asıl nedeni bu yöntemin pek çok hastanın konforsuz hissetmesine neden olan kapalı ve dar bir ortamda yapılması idi. Böyle bir ortamda kıpırdamadan durmak bazı hastaları rahatsız ediyordu. 

Açık Emar Neden İstenir?

Hastalıkların teşhisinde iç organların incelenmesi büyük bir rol oynar. Bu yüzden hastalar bazen emar yöntemini kendileri de doktordan talep edebilir. Herhangi bir risk içeren ve teşhisin tam olarak konamadığı bütün hastalıklarda bu yöntemistenebilir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Zararlı ışın içermemesi ve hamileler için bile uygun olması açık emarın en önemli avantajıdır. Hastanın kapalı ve dar bir alanda olmaması ve yanında birisinin bulunması da bir diğer avantajıdır. Ayrıca bu yöntem en son geliştirilen yöntem olduğu için daha öncekilerden çok daha ayrıntılı bir görüntüleme imkânı sunar.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları hastanın özelliklerine ve şikâyetlerine göre değişebilir.

Antikor Testi Nedir?

Vücuttan kan alınarak yapılan antikor testi hastanın daha önceden Covid 19 virüsünü alıp almadığını tespit etmek için yapılır. Bilindiği gibi bazı hastalar bu hastalığı ya da virüsü tamamen belirtisiz geçirebiliyor. Yeni bir virüs olduğu için kimde nasıl bir etki yaratacağı bilinmiyor. Bu da insanların bağışıklık kazanıp kazanmadığı sorusunu akla getiriyor. 

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Bir insanın Covid 19 virüsüne maruz kalıp kalmadığı ve şu anki bağışıklık durumunun nasıl olduğunu anlamak için yapılan antikor testi hemen herkese uygulanabilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Bazı işyerleri bu testi zorunlu olarak istiyor. Çünkü çalışanların virüse ne denli bağışıklık kazandığının anlaşılması gerekiyor. Yapılan testin sonucunda bir insanın vücudunda virüse karşı antikor oluşup oluşmadığı anlaşılıyor.  Hastalığın o insanda hiç yerleşip yerleşmediği ya da enfekte olmuşsa hastalığın hangi aşamasında olduğunu anlamak için de bu test istenebilir. 

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Antikor testinin tek yöntemi klasik kan alma yöntemidir. Hastanın parmaklarından ya da kolundaki damarlardan alınan kan incelendikten sonra sonuç çıkar. 

Antikor Testi Fiyatları

Genelde yağıldığı yere göre değişen antikor testi fiyatları için sabit bir rakam vermek zordur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir