Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hiv Testi

Hiv Testi

haber haber - - 5 dk okuma süresi
27 0

Hiv Testi

Hiv virüsü enfeksiyonunda vücut hiv’e karşı antikorlar üretir. Hiv testi kandaki bu antikorların var olup olmadığını gösterir. Eğer kendinizi risk altında hissediyorsanız bu durumda hiv testi yaptırmak çok önemlidir. Aidse yol açan virüs testini yaptırmak çok önemli bir karardır. Bu kararı almak zor olabilir ancak bu durumda bir sağlık kuruluşundan bilgi alabilirsiniz. 

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Hiv testi ile hiv virüsü enfeksiyonu belirlenir. Pozitif test sonucu vücudun ve karşı antikor üretiyor olduğunu gösterir. Eğer yapılan testte antikorlar varsa bu kişinin HIV virüsü olduğu anlamına gelir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir ?

Genellikle parmaktan alınan kan ya da oral sıvı ile yapılan hızlı antikor testi  sonuçları 30 dakika veya daha kısa sürede hazır olur. Hiv testi ​​​​​​​sonuçlarının çıkması birkaç gün sürebilir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu mudur ?

Evlilik öncesi çiftlerden birtakım testler istenir. Hiv testi de bu testlerden birisidir. Test sonucunun pozitif çıkması evliliğe engel değildir. 

Cinsel Hastalık Testi Nedir ?

Genel olarak 13 ila 64 yaş arasındaki her kişinin bir cinsel hastalık testi olan hiv testinin yapılması önerilir. Daha yüksek enfeksiyon riski altında bulunan kişilerin yıllık yaptırması öneriliyor. 

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir? 

Cinsel hastalık testi tüberküloz hepatit ya da sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon teşhisi konulduğunda istenebilir. Ayrıca cinsel tacize uğranması durumunda da cinsel hastalık testi istenir. 

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bir cinsel hastalık testi olan hiv testi pahalı bir testtir ve yakın zamanda yüksek riske maruz kalınmadığında veya erken semptomlar görülmediği sürece rutin olarak kullanılmaz. 

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir ?

İşlenmiş gıdalar genetik yatkınlıklar olumsuz beslenme alışkanlıkları ve yeteri kadar anne sütü alınamaması gıda intoleransına neden olur. Gıda intoleransı bir besine karşı vücudun gösterdiği reaksiyondur. Gıda intoleransı testi ile vücudun reaksiyon gösterdiği besinler saptanabilir. 

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir ?

Gıda intoleransı ve gıda alerjisinin bazı belirtileri birbirine benzer. Fakat ikisi arasındaki farklar son derece önemlidir. Tolere edilemeyen bir yemeği bırakmak kişiyi mutsuz edebilir. Fakat gerçek bir gıda alerjisi durumunda vücudun bu besine karşı tepkisi hayati risk ortaya çıkarır.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir ?

Yüksek geçirgenliğe sahip olan sorunlu bir bağırsak ya da zayıf bir bağışıklık sistemi tüketilen besinlerin yabancı cisim gibi algılanmasına neden olabilir.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konur ?

Gıda intoleransı olarak bilinen besin alerjisinin ortaya çıkması çeşitli nedenlere bağlı olup bunların bir kısmı henüz tamamen araştırılmamıştır. Gıda intoleransı testi besin alerjisi tanısı konulabilir.

Beslenme Nasıl Ayarlanır ?

Yapılan gıda intoleransı testi sonrasında kişinin duyarlılık gösterdiği besinler doktor ya da diyetisyen kontrolünde diyet listesinden çıkarılır. Ayrıca kişi kendi kendine vücudunu ihtiyaçlarına göre hareket etme yönünde karar verebilir ve böylece sağlığını korumaya başarabilir. 

Gıda İntolerans Testi Fiyatları 

Günümüzde pek çok sağlık kuruluşunda gıda intoleransı testi yapılabiliyor. Sosyal güvencesi bulunan kişiler devlet hastanelerinde bu testi ücretsiz bir şekilde yaptırabilirler. Özel hastanelerde ise belli bir ücret karşılığında yapılabilir. Sosyal güvencesi bulunan kişiler özel hastanelerde bir miktar indiriminden faydalanarak gıda intoleransı testi yaptırabilir.

Testlerin net fiyatları hakkında bilgi vermek mümkün değildir Bu nedenle testi yaptıracak olduğunuz sağlık kuruluşu ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz. Gıda intoleransı testi devlet hastaneleri ve özel hastaneler tarafından yapılan bir test türüdür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir