Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Tasarruf Tedbirlerini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Tasarruf Tedbirlerini Açıkladı

haber haber - - 3 dk okuma süresi
14 0

Bakan Şimşek, Birden Fazla Maaş Alan Bürokratlara Sınırlama Getiriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerini duyurdu. Kamuda tasarruf paketi kapsamında, birden fazla maaş alan bürokratlarla ilgili düzenlemeler de yer alacak.

Kamu Çalışanları İçin Ücret Sınırlaması

Bakan Şimşek, kamu görevi dışında yönetim kurulu üyelikleri bulunan bürokratların maaşlarına sınır getirileceğini açıkladı. Yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilerek, kamuda çalışanların aldığı yönetim kurulu ücretleri kontrol altına alınacak.

Mevcut mevzuata göre kamuda çalışanlar sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alabiliyor. Yapılacak düzenlemeyle, devletin bazı özel kuruluşlardaki paylarından elde edilen ücretlerde de sınırlama getirilecek. Bu kapsamda, alınan ücretlerin bütçeye gelir olarak kaydedilmesi sağlanacak.

Bakanın Yardımcılarına Yönelik Örnekler

Kamuda birden fazla maaş alan bürokrat sayısının fazla olduğunu belirten Bakan Şimşek, tasarruf tedbirlerinin kendi bakanlığından başlaması gerektiğini vurguladı. Bakanın yardımcıları arasında da birden fazla maaş alanlar bulunuyor. Örneğin:

  • Abdullah Erdem Cantimur: Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi olan bakan yardımcısı, aylık 134 bin TL maaşın yanı sıra Vakıfbank’tan da aylık 34,5 bin TL huzur hakkı alıyor.
  • İsmail İlhan Hatipoğlu: Ziraat Bankası yönetiminde olduğu için bakanlıktan aldığı maaşın yanı sıra bankadan hem maaş hem de ikramiye alıyor.
  • Osman Çelik: Türk Eximbank yönetiminde bulunarak yılda 370 bin TL huzur hakkı alıyor.
  • Zekeriya Kaya: Tüpraş’ın yönetiminde yer alarak yıllık 1,2 milyon liranın üzerinde ek maaş kazanıyor.

Bakan Şimşek’in bu adımlarla kamuda maaşları dengelemeyi ve tasarrufu sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

İlgili Yazılar