Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Adımları Genişletiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Adımları Genişletiyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Gelir İdaresi Başkanlığı POS Cihazları Denetimine Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından elde edilen hasılatın beyan edilip edilmediğini incelemeye aldıklarını açıkladı. Şimşek, vergi kayıp ve kaçağıyla ilgili denetimlerin genişletildiğini belirtti.

Denetim Sonuçlarına Göre Yapılan Analiz Çalışmaları

Bakan Şimşek, 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmaları sonucunda, vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu tespit edilen işletmelerin denetimlerine başlandığını açıkladı. Denetimlerde, 3 bin 662 kişinin, 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesinin sağlandığı belirtildi.

Vergi Tahakkuk Eden Miktar

Bu süreçte, gelir daireleri tarafından izaha çağrılan kişilerden 18 bin 500 vergi beyannamesi alındı. Toplamda 5 milyar lira kayıt dışı hasılatın beyan edilmesi sonucunda 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildi.

Çarpıcı Örnekler ve Devam Eden Çalışmalar

Denetimlerde, vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi tespit edildi. Bu kişiler arasında, ayakkabı, hırdavat, tekstil ve beyaz eşya ticareti gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterenler yer aldı. Bakan Şimşek, 2023 yılı verileri üzerinden benzer çalışmaların devam ettiğini ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

İlgili Yazılar