Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Google, İnternetten Bilgi Alma Deneyimimizi Değiştirebilecek Yeni Bir Değerlendirme Sistemi Uygulayacak

Google, İnternetten Bilgi Alma Deneyimimizi Değiştirebilecek Yeni Bir Değerlendirme Sistemi Uygulayacak

haber haber - - 3 dk okuma süresi
7 0

Teknoloji devi Google, arama motorunda sayfaları sıralarken göz önüne alınacak yeni bir sistemi uygulamaya geçiriyor. Yeni sistemle birlikte internet sayfalarının kullanıcılarına sundukları deneyim puanlandırılacak.

Günümüzde internet aleminde milyonlarca internet sitesi bulunuyor ve bu siteler, kendi alanlarında Google’da daha üst sıralarda yer alabilmek için özel gayret gösteriyor. Fakat gösterilen bu gayret, kullanıcıların sayfa deneyimlerini de mahvetmeye neden olabilir. İşte Google da bunun önüne geçebilmek için yeni bir sistem geliştirdi.

Teknoloji devi, arama motoru için geçtiğimiz kasım ayında yaptığı duyuruda sayfa deneyimlerini de değerlendirmeye başlayacağını açıklamıştı. İşte o duyurunun ardından geçtiğimiz günlerde düzenlenen Google I/O etkinliğinde bu değerlendirme sisteminin bu yıl aktifleştirileceği açıklandı. Değerlendirme sistemi, şimdilik yalnızca mobil internet sayfaları için geçerli olacak.

Nedir bu değerlendirme sistemi?

google

Google, sayfa deneyimi denildiğinde dört ana etmeni göz önüne alıyor. Bunlar yükleme süresi, kullanıcıyı rahatsız eden şeyler, güvenlik ve gizlilik ve erişilebilirlik. Bu dört etmen, kendi içinde farklı etmenlerden etkileniyor. Örneğin bir sayfanın erişilebilirliği, mobil kullanıcı dostu olması sayesinde artı puan topluyor. Toplamda en yüksek puan alan internet sayfaları da rakiplerinin önüne geçiyor.

Peki kullanıcı olarak biz bundan nasıl etkileneceğiz?

Google’ın yeni değerlendirme sistemi sayesinde birçok internet sitesi, kendisini Google’ın değerlendirmelerine adapte edebilmek için optimize edilecek. Yapılan bu değişiklik fazlasıyla görülebilir ve ani bir değişiklik olacak. Kullanıcı olarak bir sayfada elde ettiğimiz deneyimin kalitesi artacak ve bizi rahatsız eden daha az sayfa içi içeriğe maruz kalacağız. En önemlisi, internet sitelerinin sıralaması değişeceğinden bilgi alma şeklimiz de büyük bir değişiklik gösterecek.

İLGİLİ HABER

Twitter Mavi Tik Başvurularını Bütün Kullanıcılarına Açtı

Google, yeni sistemin şu an için yalnızca mobil tarafta uygulanacağını açıklamış olsa da bu, sistemin masaüstü internet sayfaları için uygulanmayacağı anlamına gelmiyor. Aksine, Google’ın Ürün Müdürü Jeffrey Rose, sistemin gelecekte masaüstü de içinde olacak şekilde her türden internet sayfasında uygulanacağını açıkladı.

Kaynak :
https://www.digitalinformationworld.com/2021/05/googles-new-page-experience-rankings.html

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir