Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ergene Nehri taştı

Ergene Nehri taştı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Trakya’yı dünden itibaren etkisi altına alan sağanak, Edirne ve Kırklareli’nin ilçelerinde taşkınlara yol açtı, ev ve iş yerlerini su bastı, dereler taştı. Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde evlerinde mahsur kalanlar, ekipler tarafından askeri araçlar ve kepçeler ile kurtarıldı.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde de sel meydana geldi. Gece Kırkkavak Deresi’nin taşması sonucu su baskınları yaşandı. Sağanak nedeniyle kirliliğiyle gündemde olan Ergene Nehri için DSİ, geçtiği Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi kesiminde ‘turuncu alarm’ verdi. Son 24 saatte debisi 7,5 kat artan Ergene’nin Lüleburgaz kesimde su seviyesi, 49 metreküp/saniyeden 240 metreküp saniyeye, Uzunköprü’de ise 17 metreküp/saniyeden 128 metreküp/saniyeye yükseldi.

Edirne Valiliği, Uzunköprü ilçesinde selden etkilenen bölgelerde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İl merkezinden takviye ekipler gönderilerek, Uzunköprü merkez, Salarlı, Kurtbey, Kırkkavak ve Ömerbey köylerinde çalışmalar yürütülüyor. Sel nedeniyle yarılan Salarlı- Kurtbey köyleri arasındaki yol, onarılarak tekrar ulaşıma açıldı. Uzunköprü Ömerbey yolunda ise su tahliyesi için yarılan yolda onarım çalışmaları sürdürülürken, ulaşım kontrollü sağlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir