Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’dan Enerji Sektörü Açıklamaları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’dan Enerji Sektörü Açıklamaları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Doğalgaz Üretimi ve Hedefler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Karadeniz’de devam eden arama ve sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Bayraktar, günlük 5 milyon metreküpe ulaşan doğalgaz üretimiyle 2 milyon haneye gaz temin edildiğini belirtti. 2025’in ilk çeyreğinde günlük 10 milyon metreküp üretim hedeflendiğini ve 2028’de ise konutların tamamının yerli üretimle karşılanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Sakarya Gaz Sahası ve Yeni Keşifler

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’nda devam eden saha geliştirme faaliyetlerine değinerek, 10 bin kilometre karelik alanda yapılan keşiflerle üretime dönüştürülen 2 bin 200 kilometre karelik bölümde çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Yeni keşifler ve sondajlarla ilgili müjdeli haberleri Temmuz ayında paylaşmayı planladıklarını belirtti.

Doğalgaz ve Petrol Üretimindeki Gelişmeler

Bakan Bayraktar, doğalgazda merkez olma yolunda atılan adımlara vurgu yaparak, ülkenin artık doğalgazını sıvılaştırılmış formda diğer ülkelere satabileceğini ifade etti. Ayrıca, Gabar bölgesinde petrol üretiminde kaydedilen ilerlemelere de dikkat çekerek, 37 kuyuda günlük 42 bin 500 varil petrol üretim seviyesine ulaşıldığını duyurdu.

İlgili Yazılar