Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. En pahalı NFT eserler

En pahalı NFT eserler

haber haber - - 5 dk okuma süresi
19 0

Şimdiye kadar satılmış en pahalı NFT eserleri neler? Değiştirilemeyen token (NFT’ler) popülaritesini her geçen gün katlıyor. Özellikle son aylarda çılgınca fiyatlar biçilen eserler milyonlarca dolara satılıyor. Böylece dijital sanat eserlerinin çığ gibi büyümesi kaçınılmaz hale geldi.

The First 5,000 Days isimli NFT, en pahalı NFT eseri konumunda. Elbette şu anda öyle. Zaman içerisinde başka bir eserin daha yüksek fiyattan satılması mümkün. Ancak kolay kolay bu eserle yarışabilirler mi sizce? Çünkü tam 69 milyon dolara satıldı!

CryptoPunks, ‘Punks’ olarak bilinen insansı karakterlerin 8 bitlik görüntülerinden oluşan koleksiyonlar sunuyor. Bunların her biri benzersiz özelliklere sahip.

CryptoPunks serisi, Ethereum blok zincirindeki en eski koleksiyon serilerinden. Punk #3100, 10.000 CryptoPunk’tan sadece 9’unu oluşturan ‘Alien’ türlerinden biri olduğu için son derece nadir bir parça. Eserdeki bandaj da koleksiyonu nadir kılıyor. Sözün kısası bu eser 7.58 milyon dolara alıcı buldu.

Punk #7804 isimli NFT, en pahalı NFT eserlerden. Mart 2021’de #3100 ile neredeyse aynı zamanda satılan CryptoPunk serisinden. Ayrıca son derece nadir görülen bir Alien Punk.

CryptoPunks serisi, Ethereum blok zincirindeki en eski koleksiyon serilerinden. Punk #3100, 10.000 CryptoPunk’tan sadece 9’unu oluşturan ‘Alien’ türlerinden biri olduğu için son derece nadir bir parça. Eserdeki bandaj da koleksiyonu nadir kılıyor. Sözün kısası bu eser 7.58 milyon dolara alıcı buldu.

Crossroad, Beeple’ın oluşturduğu ve popüler kripto para borsası Gemini‘nin sahip olduğu bir NFT pazarı olan Nifty Gateway’de 6,6 milyon dolara satılan bir başka dijital sanat eseridir.

Eser, eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın 2020 ABD başkanlık seçimlerini kaybettikten sonraki bir tasvirini gösteriyor. Beeple ayrıca seçim sonucuna göre satmak üzere farklı bir tasarım da yaptı.

Ocean Front, en pahalı NFT eserler arasında beşinci sırada. Beeple‘ın iklim değişikliğinin tehlikelerini anlatan “Everydays” serisindeki başyapıtlardan biri.

Eseri almak isteyenler arasında Tron Foundation Kurucusu Justin Sun, 3F Music ve BabyBeluga vardı. Nihayetinde Justin Sun, 6 milyon dolar teklif ederek kazanan taraf oldu.

En pahalı NFT eserlerden bir diğeri de Edward Snowden‘e ait. 2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütülen toplu gözetleme programlarının varlığının haberini veren bir bilgisayar istihbarat uzmanıdır. Eseri de oldukça ilgi çekici.

Geçtiğimiz Nisan ayında Snowden, NSA’nın gözetim programlarının ABD yasalarını ihlal ettiğine karar veren mahkeme belgelerinin sayfalarıyla örtüşen ilk NFT’sini sattı. Bu eserden tam 5.4 milyon dolar aldı. Elde ettiği parayı ise kâr amacı gütmeyen Basın Özgürlüğü Vakfı‘na bağışladı.

Twitter ve Square’in CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey de NFT piyasasına adım atanlardan. Cent tarafından işletilen Valuables’da Dorsey, ilk tweetini bir eser olarak satışa çıkardı. Twitter tarihindeki ilk tweet, yaklaşık 2,9 milyon dolara alıcı buldu.

Dorsey’in “Twitter’ımı kuruyorum” şeklindeki tweetinin tarihi 21 Mart 2006 idi. Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi bu tweetin dijital sanat eserini satın aldı. Satıştan sonra Dorsey, tüm geliri Bitcoin’e dönüştürdü. Ayrıca gelirin tamamını GiveDirectly aracılığıyla Afrika’daki bir hayır kurumuna bağışladı.

Listemizde 10 eser yer alıyor. Bunlardan bazıları CryptoPunks’a ait. Bu nedenle bu ismi sıkça göreceksiniz. Şimdi listemizde onuncu sırada yer alan NFT’yle başlayalım. Punk #6965 isimli eser toplamda 800 ETH’ye yani 1,5 milyon dolara alıcı buldu. Şu anki değeri ise 7.6 milyon dolar

En pahalı NFT eserler arasında yer alan bu koleksiyondaki maymun, fötr şapkasıyla da dikkat çekiyor. Seride yalnızca 24 maymun ve 186 fötr şapka takan CryptoPunk bulunduğunu hatırlatalım. Çünkü bu, Punk #6965’in nadir bir eser olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir