Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dünya Putin’i konuşuyor

Dünya Putin’i konuşuyor

haber haber - - 5 dk okuma süresi
12 0

Kızıl Meydan’da kürsüye çıkan Vladimir Putin, Rus işgalcilerin ele geçirdiği Ukrayna şehirlerinde gerçekleşen yürüyüşler, cephede öldürülen 40. Rus albay ve Karadeniz kıyısındaki Odesa’ya yağan füzeler.

Pazartesi Zafer Günü’nü kutlayan Rusya, akşam saatlerinde Ukrayna’da yeniden saldırıya geçti. Putin’in Karadeniz kıyısındaki en önemli hedefi haline gelen Odesa’ya ateşlenen füzeler bir alışveriş merkezi ile bir depoyu vurdu.

Rusların füze saldırısı, şehri ziyaret eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Denys Shmyhal’in gezisinin yarıda kesilmesine yol açtı. AB yöneticisi Michel ve beraberindekiler, Odesa’daki bir sığınağa gitmek zorunda kaldı.

Odesa’daki uluslararası gazeteciler, kruz füzelerinin alışveriş merkezine isabet etmesiyle şehri sarsan patlamalar gerçekleştiğini, kaldıkları otelin bile sallandığını yazdı.

Ukraynalı yetkililer, en az bir kişinin öldüğünü, beş sivilin ise yaralandığını bildiriyor. Ukrayna ekonomisinin can damarı Odesa limanından, özellikle tarım ürünleri ihraç ediliyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Harkov yakınlarında yer alan Bogodukhov ilçesindeki Rus saldırıları ise çok sayıda evin enkaza dönüşmesine ve dört kişinin ölmesine neden oldu.

Ülkenin doğusundaki Lugansk, Donetsk, Harkov ve Dnipro gibi yerlerde Salı gününün ilk saatlerinde hava sirenleri duyuldu.

Ukrayna’daki Rus işgalcilerin yanına ilk aldıkları gazeteci olan Kremlin propagandisti Aleksandr Sladkov, Rus ordusunun Donbas’taki ilerleyişinin neredeyse durduğunu bildiriyor. Savaş muhabiri olarak adını duyuran Russia-1 TV muhabiri Sladkov, Ukrayna ve Rus askerlerin göğüs göğüse çarpıştığı Donbas’ta işgalcilerin yerinde saydığını Pazartesi akşam saatlerinde paylaştığı videoda itiraf etti.

Vladimir Putin’in ‘özel askeri operasyon’ adını taktığı işgalin utanç verici bir kararsızlıkla devam ettiğini belirten Rus propagandist, Rus birliklerinin Ukraynalıları cephe hattından itemediğini söyledi.

Rusya’nın resmi kanalı için çatışmaları izleyen Aleksandr Sladkov’un önceki yayınlarının aksine son videosunda konuşma tonunun değiştiği göze çarptı.

Başkent Kiev çevresinden işgalin henüz bir ayı dolmadan çekilmek zorunda kalan Rus ordusu, 2014’ten bu yana silah seslerinin kesilmediği Donbas’a odaklanacağını resmen duyurmuştu. Kiev ve Çernigiv’den çekilen Rus birliklerinin birçoğu Donetsk ve Lugansk’ta ayrılıkçıların kontrol ettiği bölgelere konuşlandırıldı ve Moskova için işgalin ikinci safhası başlamış oldu.

Geride kalan iki buçuk ayda en az 15 bin askeri Ukrayna’da öldürülen Rus ordusuna, cephe hattından bir kara haber daha geldi. Rus ordusu, Zafer Günü’nün kutlandığı 9 Mayıs’ta Ukrayna’daki kırkıncı albayını da kaybetti.

Mart ayında öldürülen Albay Alexander Blinov’un hayatını kaybettiği şimdiye kadar inkar ediliyordu ancak 42 yaşındaki askerin Rus şehri Volgograd’daki mezarı şüpheleri ortadan kaldırdı.

9 Mayıs’ta yürüyüşe katıldığı yer ise, Rus işgalcilerin neredeyse haritadan sildiği Azak Denizi kıyısındaki liman şehri Mariupol oldu.

Rus işgalciler güneydeki Herson, Energodar, Staroblesk ve Melitopol gibi şehirler de benzer yürüyüşler yaptı.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da kürsüye çıkan Vladimir Putin ise, Ukrayna’yı işgal kararını savunmak zorunda kaldı. Batılı ülkelerin Rusya’ya ait topraklara saldırıya hazırlandığını ileri süren Putin’in kastettiği yerler ise, Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesiydi.

BBC diplomasi muhabiri Paul Adams, “Putin konuşmasında Batı’yı Rus topraklarını işgale hazırlanmakla suçladı. Bununla, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Ukrayna toprağı Kırım’ı kastettiğine açıklık getirdi” diyor.

Rus lider ayrıca, Ukrayna’daki askerlerinin ‘anavatan’ için savaştığını iddia etti, Batılı ülkeler ve NATO’nun Moskova’yı dinlemediğinden yakındı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir