Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
50 0

Bakan Fidan, İşbirliği Komisyonu Toplantısının Ardından Basın Toplantısı Düzenledi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyon Dördüncü Toplantısı’nın ardından Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Fidan, 9 Anlaşmayla Çalışmaların Tamamlandığını Açıkladı

Fidan, Venezuela heyetinin Türkiye’de gerçekleştirdiği ziyaretler sonucunda enerji, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, spor ve sağlık gibi alanlarda 6 komisyonda çalışmalarını tamamladığını ve 9 anlaşma imzalandığını belirtti.

Türkiye-Venezuela İlişkilerindeki Gelişmeler

Fidan, Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler açılımında Venezuela’nın merkezi olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda ilerlediğini ifade etti.

Venezuela ile Ortak Çalışmalar ve Gazze Konusundaki İşbirliği

Venezuela ile Gazze konusunda aynı görüşte olduklarını ve uluslararası platformlarda ortak tavır aldıklarını belirten Fidan, Gazze’deki katliamın durdurulması ve Filistin devletinin tanınması konusunda ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

İsrail’e Karşı Diplomatik Baskının Artması

Fidan, Türkiye’nin İsrail’e karşı yürüttüğü diplomatik baskının sonuç verdiğini ve Avrupa ülkelerinin Filistin’i tanıma kararını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Filistin ve İsrail Meselesindeki Mücadele

Fidan, Filistin’in uluslararası alanda haklarını alabilmesi için devam eden mücadeleye vurgu yaparak, İsrail’in yalnızlaştırılmasının önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’nin İnsani Yardım Faaliyetleri

Fidan, Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarının devam ettiğini ve İsrail’in katliamlarının durdurulması için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

İmzalanan Anlaşmalar

Toplantı kapsamında Türkiye-Venezuela Dördüncü Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı Ortak Bildirisi ile birlikte sağlık, eğitim, turizm, havacılık gibi alanlarda işbirliğine dair birçok anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

İlgili Yazılar