Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Özbekistan’da İş Dünyasıyla Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Özbekistan’da İş Dünyasıyla Buluştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Cevdet Yılmaz’ın Özbekistan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te resmi ziyaret kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)-Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen İş Dünyasıyla Buluşma Programı’na katıldı.

İki Ülke Arasındaki İlişkiler

Yılmaz, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin çok üst düzeyde olduğunu vurgulayarak, tarihi ve kültürel bağların derinliğine dikkat çekti. Dostluğun ötesinde kardeşlik hukukunun olduğunu belirten Yılmaz, ekonomik ve ticari ilişkilerde kazan-kazan prensibiyle hareket ettiklerini ifade etti.

Ekonomik İlişkilerin Gelişimi

Türkiye ve Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 3 milyar doları aştığını ve liderlerin belirlediği 5 milyar dolar hedefine yaklaşıldığını dile getiren Yılmaz, tercihli ticaret sistemi listesindeki ürünlerin artırılmasından gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasına kadar birçok alanda atılacak adımlarla ticaret hacminin artacağına inandıklarını söyledi.

Yatırımlar ve İşbirlikleri

Yılmaz, Türkiye’nin Özbekistan’daki doğrudan yatırımlarının 1,5 milyar dolara ulaştığını ve her geçen yıl arttığını belirtti. Özbekistan’da faaliyet gösteren 1900 Türk firmasının ekonomiye, kalkınmaya ve istihdama destek olduğunu ifade eden Yılmaz, özellikle müteahhitlik alanında Türk firmalarının önemli projelere imza attığını aktardı.

Gelecek İçin Umutlu Bakış

İki ülke arasındaki ekonomik faaliyetlerin artarak devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye’nin Özbekistan’da yatırımlarını artırarak devam ettirmesini beklediklerini ve başarılı yatırımcıların diğer yatırımcıları da cezbedeceğini belirtti. Yılmaz, siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu ve özel sektörün bu ivmeyi daha da yukarı taşıyacağını ifade etti.

İlgili Yazılar