Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde Konuştu

haber haber - - 3 dk okuma süresi
20 0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Üniversitelerin Toplum İçin Önemine Vurgu Yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde gençleri uğurlarken üniversitelerin ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücü olduğunu belirtti. Yılmaz, üniversitelerin toplumun ve hayatın tam merkezinde yer aldığını vurgulayarak, nitelikli insan gücünün ülke için en büyük servet olduğunu ifade etti.

Yükseköğrenimde Yapılan İyileştirmeler ve Yatırımlar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 22 yılda üniversite sayısının 76’dan 208’e, öğretim personeli sayısının 70 binden 185 bine yükseldiğini, Betnano öğrenci sayısının ise 1,6 milyondan 8 milyonu aştığını söyledi. Yılmaz, üniversiteye girişte yaşanan katsayı adaletsizliklerinin ortadan kaldırıldığını ve yükseköğrenim bütçesinin 2002 yılındaki 10 milyar liradan bugün 1 trilyon 615 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

Mesleki ve Teknik Eğitimin İstihdam Koşullarının İyileştirilmesi

Cevdet Yılmaz, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunda eğitimin temel öncelik olmaya devam ettiğini belirterek, mesleki ve teknik eğitim mezunlarının istihdam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların gündemlerinde olduğunu aktardı. Yılmaz, üniversitelerin Betnano giriş AR-GE, kariyer ve danışmanlık hizmetleri alanlarında işbirliği yaparak mesleki eğitim alanında uzmanlık ve deneyim aktarımı yapılacağına inandığını söyledi.

Bingöl Üniversitesi ve Bölgesel Kalkınmaya Katkıları

Yükseköğrenim kurumlarının bölgesel kalkınmaya katkı sunduğunu vurgulayan Yılmaz, Bingöl Üniversitesi’nin bölgesinde markalaşarak çevre illere değer kattığını belirtti. Bingöl Üniversitesi’nin tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite olduğunu ve özellikle Bingöl balı için yaptığı faaliyetlerle dikkat çektiğini söyledi.

Filistin’e Destek ve Gençlere İşaretler

Mezuniyet töreninde Filistin’deki zulme Betnano direct dikkat çeken Yılmaz, gençlere cesaretli ve kararlı olmaları çağrısında bulunarak, ülkelerinin başarılarının gençlerin çalışkanlığıyla olduğunu vurguladı. Yılmaz, Filistin’e destek veren üniversite öğrencilerini selamlarken, gençlere geleceğe umutla bakmaları çağrısında bulundu.

İlgili Yazılar