Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Cinsel Yolla Hastalıklar

Cinsel Yolla Hastalıklar

haber haber - - 5 dk okuma süresi
23 0

Cinsel Yolla Hastalıklar

Bildiğimiz diğer hastalıklardan farklı olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğunlukla vajinal akıntı, sperm ve kan yoluyla bulaşır. Büyük bir çoğunluğu korunmasız cinsel ilişkiler sebebiyle meydana gelir. Ayrıca anne karnından bebeğe de geçme ihtimali yüksektir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında araştırma yaparsanız karşınıza frengi, belsoğukluğu, HPV, HSV ve AIDS gibi birbirinden farklı sonuçlar çıkacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Bir süredir aşırı terliyorsanız, sürekli idrara çıkma ihtiyacı hissediyorsanız, ishal, bulantı ve vajinal akıntı belirtilerini gösteriyorsanız cinsel yolla hastalık bulaşma ihtimali vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel yolla hastalık bulaşmasını önlemenin en etkili korunma yöntemi tek eşli olmaktır. Cinsel ilişki esnasında korunsanız bile bazı hastalıkları engelleyemezsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Doktorlar tarafından tercih edilen tedavi yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıklar türüne ve kapılan enfeksiyona bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Alerji Testi Nedir?

Daha önce hiç alerji testi yaptırmadıysanız alanında uzman doktorlarla görüşerek test yaptırabilirsiniz. Çünkü hayatınız boyunca hangi maddelere reaksiyon göstereceğinizi bu testler sayesinde anlamanız mümkündür.

Vücudunuzun herhangi bir maddeye olumsuz reaksiyon gösterip göstermeyeceğini öğrenmek için alerji testi yaptırabilirsiniz. Genellikle toz, küf mantarı, ilaç ve böcek sokmaları gibi durumlarda alerjik reaksiyon gösterme eğilimi olur.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Günümüzde alerjik reaksiyonlar sebebiyle sağlık sorunu yaşayan birçok insan vardır. Çeşitli kızarıklıklar, şişlikler ve kaşıntılar gösterilen tepkiler arasında yer alır. İnsanlar neye alerjisi olduğunu anlamak amacıyla alerji testi yaptırır.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Doktor hastanın durumuna göre deri testi, kan ve eliminasyon diyeti yöntemleriyle alerji testi yapabilir. Her yaştan birey alerji testi yapmaya uygundur. Tıp sektöründe yaygın olarak deri testi yöntemi uygulanır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Çok nadir olmakla birlikte kimi hastalarda alerji sonucu müdahale edilmesi gereken reaksiyonlar meydana gelebilir. Herhangi bir riskin yaşanmaması için alerji uzmanlarına bu testin yaptırılmasında fayda vardır. Deri testi yapılamadığı zaman çoğunlukla kan yoluyla test yapılır.

Alerji Testi Fiyatları

Son zamanlarda alerji testi yapan uzman sayısında büyük bir artış vardır. Bütçenize uygun test yaptırmak istiyorsanız detaylı araştırma yaptığınız müddetçe aradığınız kriterde alerji testi yaptırmanız mümkündür.

Check Up Nedir?

Sağlık sorunu olmayan kişiler olası hastalık sorunu olup olmadığını öğrenmek amacıyla check up yaptırır. Bu hastalıklar kalıtsal, çevresel faktörler ve yaş sebebiyle ortaya çıkabilir. Burada önemli olan nokta yakalanma ihtimaliniz olan hastalığı erkenden tespit etmektir.

Check Up Neleri Kapsar?

Günümüzde check up denilince akla sadece inceleme ve tetkik geliyor olabilir. Fakat bu düşünce, düşünülenin aksine doğru değildir. Hasta olduktan sonra yapılan kontrollerin de check up olduğunu söylemek doğru olmaz.

Check Up Nasıl Yapılır?

Check up yaptırmayı düşünen kişinin hastane ve doktordan randevu alması şarttır. Randevu aldıktan sonra görüşmeye gittiğinizde kullandığınız ilaçlar ve sağlık durumunuzla ilgili birtakım sorular sorulur. Görüşmeden sonra planlama yapılır ve ilaçlar konusunda doktor hastayı bilgilendirir.

Check Up Ne Kadar Sürer?

Her hastanın check up süresi farklılık gösterir. Çünkü hastanın durumuna uygun olacak şekilde planlama yapılır ve ister istemez bu durum sürede de farklılığa sebep olur. Check up sonucunuzu öğrenmeniz de çok geç olmayacaktır.

Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Geç tespit edilen hastalıklar ciddi problemlere sebep olabilir. Bu problemler kimi zaman hayatî risk niteliğini taşıyabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerekli zamanlarda check up yaptırmanızda fayda vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir