Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bulgaristan’dan Edirne’ye gurbetçi akını

Bulgaristan’dan Edirne’ye gurbetçi akını

haber haber - - 3 dk okuma süresi
16 0

Türkiye’de kur farkı nedeniyle Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne’ye akın ediyor.

Pandemi sonrası her geçen gün sayıları artan turistler, ülkelerinden düzenlenen alışveriş tur otobüsleri ve araçları ile kente geliyor.

Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor.

Pandeminin ardından bu yaz Avrupa’da yaşayan ve yaz izinlerini geçirmek için ülkelerine gelen gurbetçiler de alışveriş için Edirne’ye tercih ediyor.

Zücaciyeden kırtasiyeye, gıdadan elektroniğe birçok ihtiyacını Edirne’den karşılayan turistler, turizm sezonunun da başlamasıyla kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Edirne’de giyim sektörü esnafından Metin Barmanbay, 4 aydan bu yana işlerindeki hareketliliğin arttığını söyledi.

Barmanbay, “Yaklaşık 4 aydır işlerimizde bir hareketlilik var ama biz artık bir duraklama süreci bekliyoruz. Sebebi ise gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemizi ziyaretleri başladı. O izin dönemlerinden dolayı gümrükteki yoğunluklar maalesef işlerimize sekte vuracak. Kimse gümrük kapılarında uzun süre beklemek istemeyecek, bunun endişesi var sadece” diye konuştu.

Dövizin yükselmesinin olumlu olmamasına rağmen işlerine olumlu yansıdığını söyleyen Barmanbay, “Bulgar birisinin parası şu anda 9 lira bandında. Bir de bunun yurt dışında olanları var. Yani Bulgaristan’ın da gurbetçileri var. Diğer Avrupa ülkelerinde çalışıp, orada 2 bin euro alıp, kendi ülkesinde 4 bin leva yapıp, o 4 bin leva’yı da ülkemize getirerek harcaması onların da işlerine geliyor. Edirneli esnafın da işine geliyor” dedi.

Turistlerin her istediklerini ucuza alabildiklerini söyleyen esnaf Salih Mızrak “Onlara göre buradaki ürünler hem çok kaliteli hem de ucuz. 2 leva’ya mal buluyorlar hem de kalitelisini almış oluyorlar. Edirne şu sıralar ortalama haftada 50 bine yakın turisti ağırlıyor. Kent turizmi açısından çok iyi bir rakam” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir