Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bu semptomlara dikkat

Bu semptomlara dikkat

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Geçtiğimiz haftalarda Güney Afrika’da ortaya çıkan ve buradan onlarca ülkeye yayılan Omicron varyantı kısa sürede dünyanın alarma geçmesine neden olmuş durumda.

Kısa sürede dünyanın bir numaralı gündemi haline gelen varyant ile ilgili bilim insanlarının zamana karşı yarışı sürerken İngiltere’de yapılan açıklama ile varyanttaki kritik süre netlik kazandı.

İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, Omicron varyantına yakalanıp yakalanmadığınızı belirlemek için ilk 48 saat çok önemli

Zira İngiltere’de kullanılan ZOE Symptom Track uygulama verilerini inceleyen uzmanlar Omicron ile enfekte olan çoğu kişinin ilk 48 saatte belirti göstermeye başladığı sonucuna ulaştı.

Burun akıntısı, kuru/kaşıntılı boğaz, baş ağrısı, yorgunluk ve hapşırma en belirgin Omicron semptomları arasında gösteriliyor. İngiliz uzmanlara göre, bel ağrısı, kas ağrıları ve gece terlemeleri de önemli semptomlardır

Doktorlar, aşı olanlarda semptomların daha hafif olduğunu söylüyor. Peki Omicron’a karşı en etkili aşı hangisi?

İki doz aşının Omicron varyantına karşı etkisiz kalabileceği sonucuna ulaşan Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) araştırması ile 3. doz sonrası en fazla koruna sağlayan aşıyı belirledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir