Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bayraktar TB2 İngiliz basınında

Bayraktar TB2 İngiliz basınında

haber haber - - 3 dk okuma süresi
21 0

İngiliz The Telegraph gazetesinin Rus muhabiri Nataliya Vasilyeva, Bayraktar TB2’nin İstanbul’da üretildiği fabrikayı ziyaret etti ve Türk yapımı drone’un başarısını yazdı.

Haberde TB’ “Bir motorbottan daha büyük olmayan kül grisi drone” olarak tanımlandı.

Muhabir fabrika hakkındaki izlenimlerini ise şöyle yazdı:

“Yüzlerce hareketli mühendisle dolu devasa bir alanın ortasında oturuyor. Ukrayna’ya Rus ordusuna karşı en belirleyici zaferlerinden bazılarını sağlayan silaha takılmak üzere hazırlanan kanatlar odanın etrafına yan yana yığılıyor.”

Baykar Teknoloji’yi on yıldan kısa bir sürede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 42 yaşındaki damadı Selçuk Bayraktar getirdi.

Yetenekli bir mühendislik olan Bayraktar, Pensilvanya Üniversitesi ve MIT’de insansız hava araçları (İHA) alanında yüksek lisans yaptı. 2007 yılında, babası tarafından birkaç on yıl önce kurulan Baykar şirketinin teknolojiden sorumlu başkanı oldu.

Vasilyeva ile konuşan Bayraktar, “O zamanlar böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye’den çıkacağını kimse düşünmemişti. Kebap? Evet. Ama uçak? Hayır” dedi.

Vasilyeva, Bayraktar’ın savaş hakkındaki görüşlerini gizlemediğini belirterek, iş insanın şu sözlerine yer verdi:

“Keşke dünyada hiç silahımız olmasaydı ama birinin senden 100 kat daha fazla silahı varsa ve dahası sadece seni öldürmekle kalmıyorlar, sana tecavüz edip işkence ediyorlarsa burada bir şeyler yapmak zorundasın. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları düpedüz yanlıştır.”

Öte yandan, TB2 insansız hava araçları, Azerbaycan’ın 2020’de Ermeni güçlerini yenilgiye uğratmasının anahtarı oldu ve Dağlık Karabağ’ın ayrılıkçı yerleşim bölgesi üzerinde uzun süredir devam eden çatışmanın alevlenmesine son verdi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, geçen ay yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 50 Bayraktar TB2 aldığını ve yakın gelecekte “birkaç düzine daha” teslim edilmesinin beklendiğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir