Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bakan Karaismailoğlu’dan 2053 hedefi

Bakan Karaismailoğlu’dan 2053 hedefi

haber haber - - 5 dk okuma süresi
16 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda ulaşımda Türkiye’nin 2053 hedeflerini açıkladı.

Tüm ulaşım modlarını entegre bir yaklaşımla ele alarak, yolcu ulaşımı için en iyi alternatiflerin sunulmasını amaçladıkları planla yük taşımacılığında da rekabetçi bir lojistik sektörün oluşturulması için gerekli adımların ve stratejilerin ortaya konulduğunu dile getiren Karaismailoğlu, mobilite, lojistik ve dijitalleşme konularına odaklandıklarını anlattı.

Karaismailoğlu, bu plan çerçevesinde Türkiye’nin ekonomik gelişimine üst düzeyde katkıda bulunacaklarını, ülkenin yeni, hızlı ve konforlu bir altyapıyla daha sürdürülebilir, güvenli, çevreci, erişilebilir, kapsamlı, hızlı ve teknolojik olarak daha yenilikçi bir ulaştırma sektörüne sahip olacağını anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, hayata geçirdikleri projelerin ülkenin büyümesine, üretimine ve istihdamına katkılarından bahsederek, ulaştırma, lojistik ve altyapıda küresel gelişmeleri paylaştı.

Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında 700 milyar doları aşan ticaretten aldığı payı artırmayı hedeflediklerini dile getiren Karaismailoğlu, 30 trilyon dolarlık küresel ticaret hacminin merkezinde olduklarını ve bu potansiyelden daha çok faydalanmayı amaçladıklarını anlattı.

Karaismailoğlu, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Asya, Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya, Sahraaltı Afrika ve Afrika’nın ticaret hacminden ve nüfus hareketliliğinden bahsederek, bu alanlardaki beklentilerle ilgili bilgiler verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ulaştırma yatırımlarını gerçekleştirirken geleceğin ulaşım teknolojilerini ve değişen hareketlilik alışkanlıklarını göz önünde bulundurduklarını belirterek, Türkiye’deki elektrikli araç altyapısı için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Paylaşımlı seyahat, otonom araçlar, bağlantılı araçlar ve akıllı otoyollarda yaşanması beklenen gelişmelere değinen Karaismailoğlu, yarının stratejisine hazırlanırken lojistik-mobilite-dijitalleşme ekseninde yaklaştıklarını, Türkiye’nin akıllı geleceğini inşa etmeye odaklandıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, bugüne kadar hayata geçirdikleri Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Ordu-Giresun Havalimanı, İyidere Lojistik Limanı, Türksat 5B ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi yatırımlardan bahsederek, bu projelerin Türkiye ekonomisinin önünü açtığını, büyümesine önemli katkılar sunduğunu anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nın hazırlanma süreçlerinden bahsederek, 2053’te Türkiye’deki araç sahipliğinin 2019’a göre yüzde 242 artacağını, GSYH’nin 2053’te 11 trilyon 240 milyar liraya ulaşmasının öngörüldüğünü, nüfusun 112,61 milyon olmasının beklendiğini söyledi.

Yük taşımacılığında demiryolunun payının 2019’da yüzde 3,13 ile yaklaşık 33 milyon ton olarak gerçekleştiğini anımsatan Karaismailoğlu, bu rakamın 2023’te yüzde 5’i geçen bir oranla 55 milyon tona çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yolcu taşımacılığında 2053’te trenin payının 6 kattan fazla artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Böylece kara yolunun 2023’te yüzde 71’in üzerine çıkacak yük taşımacılığındaki oranını, 2053’te yaklaşık yüzde 15 düşürmeyi hedefliyoruz.

Bu rakamlar aynı zamanda karbon salımının ciddi anlamda azaltılması anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Mevcut durumdaki özel araç kullanımının sahip olduğu paya değinen Karaismailoğlu, 2023 ila 2053 beklentileri arasında özel araç ile yolcu taşımacılığının payını aynı tutmayı hedeflediklerini vurguladı.

Karaismailoğlu, “2023’te demiryolu ile taşınan yolcu sayısının yaklaşık 19,5 milyon olmasını öngörüyoruz. Bu rakamın 2035’te 145 milyonu, 2053 yılında ise 269 milyonu geçmesini hedefledik” diye konuştu.

Karayolunda 2053’e kadar yapacakları yatırımlarla “kesintisiz ve konforlu” bir ulaşım tesis edeceklerini dile getiren Karaismailoğlu, “20 yıllık çalışmalarımız ve yatırımlarımızla bölünmüş yol ağımızı 28 bin 647 kilometreye, otoyol ağımızı ise 3 bin 633 kilometreye çıkardık. 2053’e geldiğimizde bölünmüş yol ağımızı 38 bin 60 kilometreye, otoyol ağımızı ise 8 bin 325 kilometreye yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, 2053’e kadar tamamlanacak otoyollardan bahsederek, bunların “Aydın-Denizli”, “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale Savaştepe”, “Çanakkale-Savaştepe”, “Ankara-Kırıkkale-Delice”, “Antalya- Alanya”, “Sapanca-Afyonkarahisar”, “Samsun-Mersin”,”Trabzon-Habur”, “Afyon-Burdur”, “Alanya-Silifke”, “Delice-Samsun”, “Ankara-İzmir”, “Bozüyük-Afyonkarahisar”, “Denizli-Burdur-Antalya”, “Gerede-Merzifon-Bürgulak”, “Şanlıurfa-Habur (Diyarbakır bağlantı yolu dahil)” ve “Sivrihisar-Bursa” otoyolları olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu’nun Hadımköy-Başakşehir, Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu’nun Çeşmeli-Kızkalesi, Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu’nun Kızakalesi-Taşucu kesimlerinin de 2053’e kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir