Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bayraktar: “Nisan Ayında Güneş ve Rüzgar Enerjisi Rekoru Kırıldı”

Bakan Bayraktar: “Nisan Ayında Güneş ve Rüzgar Enerjisi Rekoru Kırıldı”

haber haber - - 1 dk okuma süresi
45 0

Güneş Enerjisi Üretimi Tarihi Rekor Kırdı

Bakan Bayraktar, nisanda güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin 2,4 milyar kilovatsaate ulaşarak aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdığını açıkladı. Bu sayede güneş enerjisinden üretilen elektriğin toplam elektrik üretimi içindeki payı yüzde 10’a ulaştı.

Rüzgar Enerjisi Üretiminde de Rekor Seviyeye Ulaşıldı

Nisanda rüzgar enerjisi üretimi de rekor kırdı. Bakan Bayraktar, nisan ayında 3,2 milyar kilovatsaatlik elektrik üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldığını belirtti. Bu durum, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı toplam elektrik üretiminin 15,5 milyar kilovatsaate çıkarak tarihi bir rekora imza attığını gösterdi.

Yenilenebilir Enerji Payı Yüzde 64’e Ulaştı

Bakan Bayraktar, toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 64’e ulaştığını vurgulayarak, enerjide tam bağımsızlık hedefine ulaşmak için büyük potansiyelden maksimum faydalanmayı planladıklarını söyledi. Bakan Bayraktar, 2035’e kadar mevcut toplam kurulu gücün yaklaşık 80 bin megavat artacağını ve bu artışın 60 bin megavatını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

İlgili Yazılar