Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Asgari ücrette gelişme

Asgari ücrette gelişme

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında son toplantının pazartesi günü yapılması bekleniyor. Dördüncü toplantı sonrası 2022 yılı asgari ücreti ilan edilecek.

“Son rakamlara ne şekil verilecek nasıl talepler masaya yatırılacak bunu dördüncü toplantıda göreceğiz. O toplantıda biz asgari ücretin netleşmesini bekliyoruz. Toplantının pazartesi olması bekleniyor. Dünkü toplantı üçüncü toplantıydı ve işverenin ev sahipliğinde gerçekleşti. Bazı hesaplamalar yapıldı ve hesaplamalarda bir işçinin aylık gıda hesaplaması yapıldı. Aylık ve günlük olarak ne kadar kalori alınmalı ona bakıldı.

Kafa karışıklığı olmuştu. Dün ortaya atılan rakamlar asgari ücret konusunda işçi işveren ne talep ediyor bunu yansıtan rakamlar değildi. O rakamlar gıda maliyetinin hesaplanması için ortaya çıkan rakamlardı. İşçiden elde edilen izlenim ‘4 bin liranın altında olmaz’ deniyor. İşverenin de en az 3 bin 500 lira seviyesinde bir teklif getirmesi bekleniyor.”

“Çalışanlarla ilgili işçi ve işveren taraflarının görüşleri oldu. Asgari ücret teşvik konusunda belli konularda mutabakata varıldı. Zam oranlarına ilişkin olarak TİSK beklenen enflasyonu öneriyorduk bu sefer gerçekleşe enflasyonu alalım. Türk İş enflasyon üzerine refah payı ekleyelim dedi. Ben TİSK ve Türk İş temsilcimize sözü vermek istiyorum. Son toplantımızda da asgari ücretin ne olacağına karar vereceğiz. Son toplantıda bakanlığın bütçesi var bunu kendi aramızda analiz edip net bir tarih belirleyeceğiz. dördüncü toplantının da geçmiş yıllara göre daha erken olacağını düşünüyorum. Aralarda devlet ve kamu tarafı olarak işçi ve işveren temsilcilerimizle diyaloglarımız sürüyor. Son toplantı için çalışma yapacağız. Bu toplantıyı size açıklayacağız. Geçmiş yıllara baktığımızda bunun ben daha erken tarihte olacağını düşünüyorum.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir