Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala Reform ve Yeni Anayasa Çalışmalarını Açıkladı

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala Reform ve Yeni Anayasa Çalışmalarını Açıkladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
30 0

AK Parti’nin Değişim ve Reform Vurgusu

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, gazetecilerle gerçekleştirdiği toplantıda, AK Parti’nin aksayan politikalarını gözden geçirdiğini ve değişim gereken konularda tereddüt etmeden gereğini yaptığını ifade etti. Seçimlerin ardından aksama gördükleri noktalarda çalışmalar başlattıklarını belirten Ala, parti içinde reform alanlarının belirlendiğini ve bakanlıklardan görüş alındığını aktardı.

Ankara Kriterlerine Göre İkinci Reform Dalgası

Ala, AK Parti’nin CİMER ve Ombudsmanlık gelen şikayetleri toplayarak sorunlu alanları belirlediğini ve Ankara kriterlerini baz alarak ikinci bir reform dalgasına hazırlandığını dile getirdi. Önümüzdeki yılların “altın yıllar” olacağını belirten Ala, ekonomide öngörülebilirliği artıracak reformları hayata geçireceklerini vurguladı.

Çok Alanlı Reform Çalışmaları

Ala, Avrupa Birliği müktesebatında yer alan ve Türkiye’nin yararına olacak reformların hayata geçirileceğini söyledi. “Eş zamanlı, çok alanlı, ince işçilik gerektiren reformlar” yapacaklarını aktaran Ala, ekonomi, tarım, iş kurma hakkı, sermayenin serbest dolaşımı gibi birçok alanda reformları gerçekleştireceklerini belirtti.

Başıboş Sokak Köpekleri ve Yasal Düzenleme

Başıboş sokak köpekleri konusuna da değinen Ala, sokakta başıboş köpek olamayacağını belirterek bu konuda dünyadaki örnek uygulamaları takip ettiklerini söyledi. **”Devletin, belediyelerin işi sokakta güvenliği sağlamak. İnsanları parçalıyorlar, buna seyirci kalamayız.”** ifadelerini kullanan Ala, sokak hayvanları meselesine çözüm getirileceğini belirtti.

Yeni Anayasa Çalışmaları

Türkiye’nin şeffaf, katılımcı, demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Ala, millet iradesini tam yansıtan, temel hak ve özgürlükleri garanti altına alan bir anayasa yapılması gerektiğini vurguladı. **”Anayasa tartışmalarını geride bırakarak her alanda güçlü bir ülke inşa edebiliriz.”** şeklinde konuşan Ala, Türkiye’nin dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olması için yeni anayasa çalışmalarının önemine dikkat çekti.

İlgili Yazılar