Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AB Zirvesi’nde Rusya’ya yaptırım

AB Zirvesi’nde Rusya’ya yaptırım

haber haber - - 5 dk okuma süresi
17 0

Ukrayna’ya karşı bir askeri harekat başlatan Rusya’ya karşı uygulanacak ikinci yaptırım paketini görüşmek ve ortak bir tavır belirlemek üzere Brüksel’de olağanüstü toplanan Avrupa Birliği liderleri, birliğin tarihinde aldığı en sert yaptırım kararlarını açıkladı. Ancak Rusya üzerinde “atom bombası” etkisi yaratacağı söylenen “Rusya’nın uluslararası bankacılık sistemi SWIFT’ten çıkarılması” üzerinde uzlaşmaya varılamadı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Almanya ve İtalya’nın SWIFT’in yaptırım paketine girmesini engellemesi, başta Ukrayna olmak üzere “Putin’e karşı yetersiz önlem alındığı” eleştirilerine yol açtı.

Brüksel’de dün gece 20.00’de başlayan ve sabah 02.00 sularında sona eren AB Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin ardından AB Konsey Başkanı Charles Michel, Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek ikinci yaptırım planını açıkladı.

AB, bugün Komisyon tarafından net olarak belirlenecek olan yaptırımlarla, kısa ve orta vadede, Rus endüstrisinin ihtiyaç duyduğu elektronik bileşenleri ve yazılım malzemelerini kesmeyi hedefliyor. Hisse senetlerinin işlem görememesi gibi piyasa önlemlerinin uzun vadede Rus ekonomisine büyük zararlar vereceğine inanılıyor. Askeri ve sivil çift kullanımlı malların ve bilgisayar, telekomünikasyon, elektronik, lazer, sensör gibi temel teknolojilerin ihracatını, sıkı kontrol altına almayı hedefliyor.

Rusya ile haftalardır yaşanan gerginlik boyunca Polonya, bir grup Baltık ülkesi ile birlikte “sert yaptırım kararı” alınması için bastırdı. Ancak, enerji sektörü ve ekonomisi büyük oranda Rusya’ya bağımlı olan Almanya, İtalya, Macaristan ve Güney Kıbrıs gibi üyelerse “dereceli yaptırımı” savunmaya devam etti.

Polonya Başbakanı Matheusz Morowiecki, dünkü toplantıda “Bu yaptırımlarla Rusya’da enflasyonun artacağı, sermayenin kaçacağı ve Rus sanayisini aşamalı olarak zora sokacağı beklentisinin ‘naif bir beklenti’ olduğunu, bir kere ve sert vurulması gerektiğini” savundu.

Aşamalı yaptırımı savunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’sa “Farklı durumlar için, diğer olasılıkları elde tutmak gerektiği” üzerinde ısrar etti. Almanya’nın da içinde olduğu “Ilımlılar cephesi”, Rusya’nın müdahalesine “duygusal veya tepkisel davranmanın ötesinde Moskova’yla olası bir diyalog kanalını sürdürmenin savaşa son vermenin tek yolu olduğunu” dile getirdi.

Toplantı öncesi AB’ye çağrı yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba “SWIFT’in yaptırımların içine alınmasına karşı çıkanların ellerinde masum kanı olacağını” söyledi. AB’den ayrılan İngiltere’nin Başbakanı Boris Johnson da Londra’dan sert bir konuşma yaparak “Dünyanın ikinci finans merkezi Londra City üzerindeki olumsuz etkisine rağmen Rusya’yı, SWIFT’e erişimden mahrum etmek istediklerini” açıkladı. Ancak bu konuda G7 içinde bir birlik oluşması gerektiğini vurguladı.

AB diplomatları, Amerika, Japonya, Avustralya ve diğer aktörlerle istişare etmeden böyle bir önlemi benimsemenin olanaksız olduğunu belirtiyor.

Sonunda Rusya’ya “Sert yaptırımı savunan cephe”, AB Komisyonu’nun, Almanya’nın en yumuşak noktası olan “enerji alanındaki yaptırımları da kapsayan üçüncü bir paketi hazırlaması” ifadesini sonuç bildirgesine yazdırmayı başardı. Bu durumda, Putin’e doğrudan yaptırım ve SWIFT tartışması da bir sonraki pakete kaldı.

Avrupa güvenlik stratejisi ve enerji güvenliği konusu, Mart ayında yapılacak bir sonraki AB zirvesinin ana konularından birisi olacak. Bu toplantıda, kabul edilen yaptırımların ve olası Rus karşı yaptırımlarının etkisinden en çok etkilenecek olan üyelere sağlanacak “tazminat” konusu da gündeme gelecek. Bir sonraki zirvede yüzbinlerce Ukraynalı mültecinin kabulü sorunu da önemli yer tutacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir